Když na "Rozhlednu Modrá", tak jedině bez fotoaparátu
aneb poučme se z vlastních chyb.

motto:
Nepravděpodobná nehoda autora může být poučením pro všechny nadšence nádherného výhledu a zároveň i inspirací k vytvoření nové konstrukce zábradlí kolem přístupové díry ve 3.patře "Rozhledny Modrá".
M.L.

Před Velehradem je nádherná 3 patrová dvanáctimetrová dřevěná rozhledna, která prošla od loňského podzimu generální rekonstrukcí:   turistická mapa   Google Streets   mapy.cz Panorama   foto na místě (fotka je z mobilu a není tedy ze zničeného ultrazoomu po pádu).

Obě fotky níže jsou před rekonstrukcí rozhledny. Po rekonstrukci byly žebříky při stěně a skvěle se po nich stoupalo nahoru i lezlo dolů. Kdyby autoři rekonstrukce ohradili otvor zábradlím ze všech stran, pak bych se neměl jak "propadnout otvorem v podlaze", neboť i jednoduché zábradlí by tomu zabránilo. Místo jednoduché úpravy stávajícího řešení doplněním závory nebo zábradlí na straně, kde zábradlí chybělo, tak se autoři znovu vrátili k šikmým žebřům, po kterých se však leze špatně nahoru a ještě hůře dolů. Tedy problém možného až 11 metrů volného pádu je nově vyřešen šikmými žebříky ve všech patrech.

Rozhledna Modrá s označenou dírou: Rozhledna Modrá - originál z webu:
Rozhledna Modrá s označenou dírou Rozhledna Modrá - originál z webu

Jak jsem v poledne 1.07.2014 ve 3.patře rozhledny s nadšenim fotil (čistý vzduch, nádherný výhled apod) a postupně procházel okolo (a prohodil pár vět s tatínkem a jeho asi 12 letým synkem, kteří právě přijeli), tak najednou jsem stoupl do prázdna... tedy do díry v podlaze, kterou jsem do 3.patra rozhledny vstoupil.

S velkým štěstím jsem proletěl pouze o jedno patro níž (odhadem asi 2,5 metru na každé patro z celkové výšky rozhledny 12 metrů), i když to mohlo být i více pater. To že jsem zničil při pádu před 3 roky koupený ultrazoom, tak to je vůči zázraku nebo neuvěřitelnému štěstí při pádu již jen "maličkost". Stačilo spadnout o 10 sec později a dopadl bych na tatinka nebo jeho asi 12 letého synka, což by bylo strašné. Ještě horší by však bylo, kdyby mě o patro níž nezastavila levá noha, která tvrdě narazila na okraj vstupní díry ve 2.patře rozhledny - vnitřní kotník se sice odlomil a vnější utrpěl běžnou zlomeninu, avšak tatínek se synem, kteří právě vystupovali po žebříku z přízemí do 1.patra byli zachráněni a já též. Detaily si ani moc nepamatuji, neboť to byl pořádný šok. Nadšení z nádherného výhledu do velké dálky, kdy byl jako na přání předchozím deštěm vyčistěný vzduch, tak najednou skončilo ve velmi tvrdé realitě o patro níž.

Tento velmi nebezpečný pád téměř zázrakem skončil jen důkladně zlomeným kotníkem, který už je nyní sešroubovaný ve skvělé Nemocnici Hranice na obdivovaném oddělení Chirurgie Primaře MUDr. Jiřího Šatníka, kam mě z Rožnova p.R. po prohlédnutí vícenásobně zlomeného kotníku na roentgenovém snímku odeslal vynikající chirurg MUDr. Miroslav Malchar.

Všem držím palce ať si na Rozhledně Modrá užijí již jen to nejkrásnější v pocitech z nádherného výhledu v tomto unikátním prostoru s velmi dalekým výhledem poblíž světoznámého poutního místa Velehradu.